Ezt az ovis feladatcsokor elnevezést most találtam ki. Tudtok rá jobbat?
Általában a "preschool/tot pack"-ekről:
Ezek ovisoknak való kis játszós/rajzolós/kivágós nyomtatható feladatok. Ha csak egyszer akartok megcsinálni mindent, akkor sima papírral dolgozhattok. Vagy fémtálcára teszitek a lapot, és kis mágnesek lehetnek a jelölések. Ha laminált papírral, hogy többször is megcsinálhassatok egy-egy feladatot, vagy több gyerek is használná, akkor ahhoz való fehértáblás filccel tudtok rá újra és újra dolgozni!
Én külön, átlátszó zsebes mappákban tartom a különböző feladatcsokrokat (az alsó képen látszik a narancssárga "boríték"-mappa, amiben a bogaras van), de persze ez nem kötelező. Jó bármilyen doboz vagy nagyalakú boríték is.
Nagyon hasonlóak ezek a csokrok, csak más-más témákról szólnak. Carisa-nál van például jó sok ilyen "feladatcsokor"
Magyarul csak a Bogasat csináltam meg, de sok más angol csokorról posztoltam. Eszter csinált jópár magyar betűset, úgy tudom, a hírlevelére feliratkozók ingyen letölthetik őket.
És akkor most egy kis segítség a játszásokhoz.
A, Először is nézegessétek meg a képkártyákat, ahol az állatok/tárgyak/szereplők stb megnevezése/száma is szerepel. Olvasd el a szót a gyermekednek, nevezzétek meg a kezdőbetűt!
B, Grafikonkészítés dobókocka használatával:
1, Olvassátok végig a számokat lentről felfelé! Nevezzétek meg az állatkákat balról jobbra haladva! Gyermeked dobjon a dobókockával, és ami felülre kerül kép, azt nevezzétek meg! Majd segíts neki megkeresni, hogy az EGYES dobásnál hol van annak a helye (nálunk az a virág volt), és tegyetek oda valami jelölést - mi kört próbáltunk rajzolni, méghozzá iskolai módon: az óramutató kettesétől indulva balra. Következik a KETTES dobás, majd a HÁRMAS - hogy a számokat is tanuljuk...
Legyenek láthatóak az A, pontban említett kártyák, hogy onnan tudjatok "lesni"! Mondjátok ki a szót/számot, majd külön a kezdőbetűt is a szónál: csiga - cs, majd a csipeszt tegye a megfelelő betűhöz! Vagy ragasszon rá matricát, rajzoljon rá egy x-et stb.
Ha számos, akkor számoljátok el a képeket, és keressétek meg azt a számot!
D, Ollóhasználatot tanító feladat is van mindig köztük, az ugyebár egyszerű (legalábbis nekünk kiadni a feladatot. Nekik már nem annyira könnyű...)
E, A betűtanító íven először rajzoljuk át a mutatóujjunkkal a betűt, többször is! Aztán lehet simán átrajzolni ceruzával, meg lehet gyurmából csinálni rá a betűket, be lehet ragasztózni aztán leszórni csillámporral/homokkal/grízzel stb. Hangsúlyozzuk, hogy van nagybetű és kisbetű, ezek párok. Én mostanában minden betűhöz társítok egy nevet és egy tárgyat: Pl. Imre és ing. Hella és harapófogó. mert a h az nem Hella betű...
Egyszer majd folytatom, ha van kérdésetek. Nekem ezek pedagógusként jönnek maguktól, de biztosan van, aki nem tudja, hogy is kezdjen hozzá. Az utóbbiak kedvéért írtam ezt a posztot. Remélem, senkit nem bántottam meg vele...
A 'Bogarak és egy csiga' feladatcsokorról már posztoltam korábban, de most elővettük Barnival is, és nagyon jókat játszunk vele. Ha valaki szeretné megkapni a hozzá felhasználható letölthető anyagokat, írjon nekem a lillaficsor kukac gmail.com-ra, és elküldöm.
de jop ez a bejegyzes. engem erdekelne a Bogarak es csiga feladatcsokor. el tudod kuldeni, kerlek? koszonom! en is ujraelesztettem a blog es epp el akartam kuldeni az uj bejegyzest, amikor elszallt. most gyujtom az erot, hogy irjak ujra....
ReplyDeleteemail megy. jó erőgyűjtést :-) őszinte részvétem...
ReplyDeleteNekem is nagyon tetszik a gyujtemeny,el tudnad nekem is kuldeni andika_szekely@yahoo.com a cimem
ReplyDelete