Thursday, 27 June 2013

AbCmouse.com again / Újra az ABCmouse honlapról

Join ABCmouse.com - the first month is free!

Korábban is ajánlottam már nektek ezt az interaktív angolos gyakorló oldalt. Mi megint bejelentkeztünk egy hónapra, 1 dollárom bánja, és a két nagy tud rajta gyakorolni, játszani, hangoskönyvet hallgatni. A nyári szünetben lesz rá időnk is... ITT TUDTOK regisztrálni!


We've been to the Zoo / Vadasparkban jártunk

We went to the Zoo on Sunday, and yesterday we summed up the animals with the help of this questionaire. Thank you, Heather. I read the questions for them, so I altered them for the zoo :-) This sheet of paper contains our answers:








Utána pedig itthon egy angol kérdőív segítségével átbeszélgettük a délutánunkat. A kérdőív ugyan tropicariumra íródott, de én olvastam fel a kérdéseket, aktualizálva, ők nem is látták a kérdéssort :-) Ez a kis táblázat született belőle... Meg ugye sok szép emlék... És láttuk pl. Hattyú Hannit is ott...

Friday, 21 June 2013

Memorizing Bible verses / Bibliaversek tanulása

My mom has put together a list of Bible verses with each letters of the Hungarian alphabet. There are also paintings to go with it. Why not check it out - even if you don't know our language, you might like the pictures. You are free to use them:-)


Ha eddig nem tettétek volna, a nyári szünetben elkezdhetitek a Bibliaversek memorizálását! Édesanyám összeállította a bibliai Arany ABC-t, jó segítség lehet ez :-) Korábban már írtam róla, itt olvashatod el! (Néhány oldalt már megosztottunk azon a blogon, szabadon letöltheted őket!)

Monday, 17 June 2013

Father's day / Apák napja

We did an activity in Hungarian based on this with the girls in my Sunday school. I gave mine to my dad (who had a stroke last month and is very ill at the moment). 
Egy angol póló mintájára csak papíron ugyan, de készítettünk a bibliakörös lányaimmal mi is egy kis laza összeállítást apukánkról. Én is elkészítettem édesapámnak, aki 1 hónappal ezelőtt nagyon megbetegedett stroke-ban. Felolvastam neki sorról sorra, mert az neki még nemigen megy most, és ő meghatódva vette át. 

 

We also made the soda-pop covers: / Elkészítettük ezt az ásványvizes üvegdekorációt is:


Édesapám hazaküldte a kórházból az üveget kimosni, és azt üzente, hogy nagy kincsként őrizte odabent.

Hattyú Hanniról

Az első mesekönyv Hattyú Hanniról szól - ezek a kettes szorzós mesék. Itt jegyzem meg, hogy ebben a módszerben két számjegyből kell állnia a szorzatnak, tehát a kettesnél a 2x5-től indultam. De hogy az első felolvasásnál mennyit kereste Barni (aztán én is) a traktoros mesét... Azt hittem először, hogy kimaradt véletlenül. Szóval ti ne ijedjetek meg!
Megvolt a két bemutatás, most Karina mesél.

Sunday, 16 June 2013

Szor-Szer-Ször meséi KÉZIKÖNYV 2.



  
Hogyan tanítsuk meg Szor-Szer-Ször meséit 7-10 éves gyerekeknek?
Első lépésként ugyanúgy, ahogyan azt már leírtam az óvodáskorúaknál. Ám ebben az esetben nem állunk meg ott, hogy megismerik az összes mesét, hanem áttérünk a számok használatára is.
Iskoláskorú gyerekek esetében is először megbeszéljük gyermekünkkel/diákunkkal, hogy kik és mik vannak a képen. Ezután elmondjuk a mesét kétszer egymás után, majd megkérjük, hogy próbálja meg elmondani.
Amikor egy-egy képeskönyv meséit már ismeri, és helyesen el tudja mondani, akkor elővesszük a karakterek képeit, és kérjük, hogy mondja el önállóan a két kiválasztott szereplőről szóló mesét. Itt már az emlékezetére kell hagyatkoznia. Ha így is el tudja mondani a történetet, és helyes számokat használ, jöhet a következő lépés!
Újabb beszélgetés következik, már csak a karakterek képeire lesz szükségünk, a mese illusztrációjára nem. Segítségükkel tegyünk ki a táblára/ asztalra matematikai feladványokat! Most is a korábbi példával mutatok be egy beszélgetést:  
- Mi is történt, amikor Hattyú Hanni és Gombóc Gábor találkozott?
- Gábor bedobott Hanninak a tóba EGY kenyérdarabkát. KETTŐ hal is rá akart kapni a finom falatra…
- Igen, EGY kenyérdarabkát dobott be, és KETTŐ hal akart rákapni. (A számokat erős hangsúlyozással mondjuk! Közben írjuk is őket  az egyenlőségjel után!)

 Ha összeolvassuk a két számjegyet, milyen számot kapunk?
- 12.
- Helyes!  A matematika nyelvén tehát így írhatjuk le ezt a mesét:  2∙6=12 (Tegyük ki a szorzás jelét a számjegyek közé, és írjuk a végére: =12. 
Mostantól kezdve apránként minden mesét „lefordítunk” matematikai nyelvre!

Ehhez hasonlóan feldolgozunk még néhány mesét, aztán már nem is lesz szükség megbeszélésekre, maguktól fogják mondani a gyerekek a szorzásokat.

Saturday, 15 June 2013

Szor-Szer-Ször meséit olvastuk

Elkezdtük ma a Hattyú Hannis meséket. A szereplőket elrejtettem Detti zsebes oktatókockájában, azt dobáltuk egymásnak, és a felülre kerülő zsebből vettük ki a képeket. Bemutattam nekik, hogy ki kicsoda. Mivel egy kockának 6 oldala van, ma csak 6 szereplővel ismerkedtünk meg.
Aztán elővettem az első meséket, és a korábbi bejegyzésben leírtak szerint végigvettük őket. Karina nagyon jól visszamondta őket két hallás után. Barni nem akarta, így nem kellett neki. Karina nagyon akarja színezni is őket - lehet is majd neki :-)

Imhol a képek:






Friday, 14 June 2013

Szor-Szer-Ször meséi KÉZIKÖNYV 1. rész



Hogyan tanítsuk meg Szor-Szer-Ször meséit 3-7 éves gyerekeknek?

Először csak bemutatjuk mind a nyolc szereplőt a gyerekeknek, és elmondjuk, hogy Szor-Szer-Ször meséi róluk szólnak. Első lépésként megbeszéljük gyermekünkkel/diákunkkal, hogy kik és mik vannak a képen. Majd kétszer elmeséljük a képhez tartozó mesét, azután már bátorítjuk, hogy ő is kapcsolódjon be a mesélésbe. Hamarosan már emlékezni fog a mesére, és egyedül is el tudja mondani.
Nézzünk egy konkrét példát:
1, Felmutatjuk a 2x6=12 meséről szóló képet.



2, Irányított beszélgetés keretében, kérdések segítségével megkeressük a mese „lényegét”.
- Kiket látunk a képen? (Felemelhetjük a két karakter képét segítségképpen. Nem a vásári kofákról és a vásárlókról szól a történet, és ezt hangsúlyozni akarjuk.
- Hattyú Hannit és Gombóc Gábort.
- Hol játszódik a történet?
- A tóparton.
- Mivel akar Hanninak kedveskedni Gábor?
- EGY kenyérdarabkával.
- Mi akart lecsapni a finom falatra?
- KETTŐ hal.

3, A kis bevezető beszélgetés után szólítsuk fel a gyerekeket, hogy most nagyon jól figyeljenek, mert a kétszeri mesehallgatás után egy ügyes gyerek egyedül is elmondhatja a mesét. Motiváljuk is őket: ha nagyon pontosan meséli, ugyanúgy, ahogyan anya/apa vagy a tanító néni/bácsi mondta el, akkor kaphat egy matricát.
Meséljük el a történetet, kétszer egymás után!
Hattyú Hanni a nyári vásárkor különös gonddal tisztálkodott. Egyszer csak a sok ember között meglátta Gombóc Gábort, aki éppen felé tartott. Gábor bedobott Hanninak a tóba EGY kenyérdarabkát. KETTŐ hal is rá akart kapni a finom falatra, de Hattyú Hanni volt ügyesebb, gyorsan bekapta a csemegét.

4, Válasszunk egy önként jelentkezőt, aki elmondhatja a mesét! A „körítésnek” nem kell pontosnak lennie, de az EGY kenyér és KETTŐ hal legyen benne, ilyen sorrendben! Ha a főszereplőket jól mondja, és az EGY kenyér KETTŐ hal stimmel, nagyon dicsérjük meg, és kapjon jutalommatricát! Ha nem tudta jól, mondjuk el újra a mesét, rámutatva mindig arra a szereplőre, tárgyra, akármire, amiről éppen beszélünk, majd dicsérjük meg az önkéntes mesélőt, hiszen bátor volt, vállalkozott a feladatra.
5, A meséket újra és újra vegyük elő, hogy bevésődjenek a kicsik agyába! A képeket akár ki is tűzhetjük a falra, hogy bármikor rátekinthessenek. Egy-egy „mesecsalád” végeztével adjuk nekik ajándékba a képeskönyveket, hadd nézegessék otthon is. Ha óvodáskorban megtanulják a meséket, akkor később, a szorzótábla tanulásakor nagy segítség lesz nekik, ha elővehetik Szor-Szer-Ször képeskönyveit.
Ennél a korosztálynál nincs több tennivalónk, de ha a gyermek kiemelkedően értelmes, és van rá igénye, vele is lehet tovább folytatni a módszert az iskoláskorú gyermekeknél található leírás alapján.

Thursday, 13 June 2013

Szor-Szer-Ször meséi





 
 Milyen céllal íródtak Szor-Szer-Ször meséi?



Szor-Szer-Ször meséi a szorzótáblát tanítják meg, az eddigi módszerektől eltérve.  

Szor-Szer-Ször meséivel a vizualitásra építünk! Ez a módszer azoknak a gyerekeknek nyújt segítséget, akiknek a vizuális memóriájuk fejlettebb. Azoknak, akik nem logikusan gondolkodnak, hanem a képi emlékezetüket hívják segítségül. Bár a hagyományos módszerek ábrái segítő szándékkal készültek, sokaknak azonban mégsem elég az. Látják ugyan maguk előtt a hét kupac almát, szép, piros, mosolygós almákat, még a tányérok színére és mintájára is emlékeznek, meg hogy volt egy kukacos alma is köztük. De hogy milyen számokat kellene itt mondani?! Halvány sejtelmük sincs.

Szor-Szer Ször meséiben a történetek magukban foglalják a számokat. A szorzandó és a szorzó egy-egy karakter, a 7x8 esetében például Zászló Zoli és Hóember. A szorzat pedig a mesében előforduló számok szigorú egymásutánisága: ÖT pizza és HAT forró csoki. Összeolvasva: 56. A szorzandó és a szorzó (vagyis a főszereplők) sorrendje mindegy, mivel ezek felcserélhetők: 7x8=56 és 8x7=56. A szorzatban szereplő számok sorrendje viszont nagyon fontos: 7x8=56, de 7x8 ≠ 65! Tehát figyelnünk kell, hogy a sorrendet mindig jól mondjuk mi is, a gyerekek is! (Konkrétan ebben a történetben mindig „ÖT pizza és HAT forró csoki” hangozzon el, egyszer se HAT forró csoki és ÖT pizza!)

Éppen ezért a szorzatot alkotó számokat mindig nagybetűkkel írom, és fontos, hogy meséléskor is hangsúlyozva mondjuk őket, hiszen a szereplők mellett ez a két szám a mesék lényege! A magyar nyelvben ez kicsit nehézkes, mert az „egy” szó gyakrabban határozatlan névelőként használatos, nem számnévként, de Szor-Szer-Ször meséiben az EGY=1.

Még egy fontos dolog. Az általános matematikai szabály az, hogy ha valamiből nulla van, arra nem mondhatjuk, hogy „nincs”, hanem abból nulla van. Mesékben ez kicsit furcsán hangzik: „EGY kocsit tolt maga előtt, amin már csak NULLA kalap volt…”, mégis fontosnak éreztem, hogy ezt a „van nulla” képet ne romboljam le a gyerekekben. Fogadjátok ezt el így, kérlek!